מתוך טקס נטיעות ממלכתי שנערך בנהריים (צילום: אסתי וייס)
מתוך טקס נטיעות ממלכתי שנערך בנהריים (צילום: אסתי וייס)

זוכרים את שבע הבנות: טקס נטיעות בנהריים לזכר הנרצחות מבית שמש

טקס הנטיעות הממלכתי בנהריים, לא הרחק מהמובלעת שהוחזרה לאחרונה לירדן, נערך לזכר שבע הבנות מבית שמש שנרצחו לפני 23 שנה על ידי חייל ירדני בעת שטיילו במקום

פורסם בתאריך: 11.2.20 07:58

ביער הבנות שבאי השלום בנהריים נערך אתמול, שלישי, טקס הנטיעות המסורתי בט"ו בשבט לזכרן של שבע התלמידות מבית הספר הדתי אמית שח"ר בית שמש, שנרצחו במקום לפני 23 שנה. הטקס הממלכתי התקיים לא הרחק מהמובלעת שהוחזרה לאחרונה לירדן, כחלק מהסכם השלום.

האירוע נערך בהשתתפות שר החינוך הרב רפי פרץ, בכירי המועצה האזורית עמק הירדן, נציגי ממלכת ירדן, משפחות הבנות הנרצחות, תלמידים מבית שמש ומאזור הצפון, חיילים, שוטרים, תושבים, אורחים ובכירי עיריית בית שמש. את האירוע ארגנו קק"ל, עיריית בית שמש, המועצה האזורית עמק הירדן ויוזמת אתר ההנצחה אורנה שמעוני.


 הורידו את האפליקציה של "כל העיר בית שמש" – אנדרואיד

 הורידו את האפליקצייה של "כל העיר בית שמש" – אייפון

 הצטרפו לקבוצת הוואטסאפ של "כל העיר בית שמש – אונליין"

 "כל העיר בית שמש" בפייסבוק


ביום חמישי, 13 במרץ 1997, סיירו באי השלום תלמידות שכבת ח' מבית הספר אמי"ת ע"ש פירסט מבית שמש. בשעה 11:20 פתח חייל ירדני שעמד במגדל שמירה, באש תופת לעבר התלמידות. לאחר מכן הסתער על הבנות עד שנעצר על ידי חיילים ירדנים. מהירי נפגעו 12 תלמידות ומורה אחת – שבע תלמידות נהרגו, שתיים נפצעו קשה וארבע נפצעו קל.

אתר ההנצחה לשבע הבנות הוקם כשנה לאחר האירוע הקשה ביוזמת אורנה שמעוני מקיבוץ אשדות יעקב איחוד, ששכלה את בנה אייל (סמ"פ בגדוד 77) בלבנון, ובסיוע קק"ל. ביום השנה לרצח הבנות נערך האירוע הראשון לזכרן בהשתתפות ראש הממשלה ושר הביטחון, וניטעו בו 2,000 העצים הראשונים.

חשוב לציין כי גבעת הפרחים עליה הונצחו שבע הבנות ירוקה מתמיד והאנדרטה שהוקמה לזכרן בנויה משבע תלוליות עפר המוקפות בדשא, כשבכל תלולית מעוצב שמה של אחת הבנות באמצעות פרחים.

ראש העיר עליזה בלוך: "השתתפתי אתמול בטקס השנתי לזכרן של שבעת הבנות שנרצחו ב"אי השלום" בנהריים, לפני 23 שנים. 7 בנות, ממיטב בנותיה של העיר בית שמש, נקטפו עוד לפני שהפכו לעצים. פרחים קטנים ויפים, שחסרונם מותיר עד היום ערוגות עצובות מיותמות.

"לפני 23 שנים יצאו בנות מבית הספר אמ"ית בבית שמש לטיול שנתי, תלמידות צעירות שלמדו בכיתות ז ו-ח, זה עתה חגגו את בת המצווה שלהן וכל חייהן עוד לפניהן. שבע נערות, שבעה עולמות, שבעים ושבעה חלומות – שלהן, של הוריהן, של מוריהן ושל חברותיהן.

"במהלך הדברים שנשאתי בטקס, פניתי לדור העתיד שלנו ואמרתי להם כמה מילים מהלב. הנה קטע מתוך דבריי: 'ילדים וילדות, נערים ונערות, אני פונה אליכם – אתם ההוכחה שלנו לכך שיש לכם את הכלים לראות בכל אדם את מעלתו, שיש לכם את הסובלנות להכיל את הזולת כפי שהוא. אנחנו מתבוננים בכם ומכם מזינים את האמונה שלנו ביכולתכם לבנות בארץ חברה חזקה, שמכילה את השונות ובונה את האחדות לא מתוך אחידות, אלא מתוך הכרה ביכולת של כל הפרטים לתרום לה בדרכם.

"הדילמות הערכיות שאנו מתמודדים איתן בארץ לא פוסחות עלינו בבית שמש. היחס לשונה, האלימות ברשת, עולם הפנאי ודרכי הבילוי בו. מדי יום ביומו אנו עומדים לפתחו של היצר, ועלינו למשול בו. איננו צריכים לחכות לחייל שיבחר בדרך הרעה ויפגע בנו, כדי שנבין כיצד לייצר בתוכנו חברה חסינה שמעניקה לנו ביטחון. איננו זקוקים לאויב החיצוני שיגרום לנו להתבונן סביבנו וליהנות ממה שעיננו רואות'.

"מי יתן ונדע להלל תמיד את יפי העולם, כפי שראו אותו הבנות ברגעיהן האחרונים. לא את התופת נזכור, כי אם את העלומים, את שמחת החיים. נדע להוקיר את זכרן ולבנות את חיינו בדרך שתצדיק את הקורבן היקר ששילמו הן וכל קרוביהן. בואו נבחר בטוב".

תגובות

תגובה אחת

🔔

בית שמש

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות