העיר בית שמש בשחור לבן (צילום: s.t)
בית שמש בשחור לבן (צילום: s.t)

טעם של פעם: מסלולים בעקבות סיפורים – תל עזקה

מסלול אטרקטיבי באזור בית שמש-מטה יהודה, המאפשר לתושבים לחזור אל היסטוריה רבת שנים באתרים בעלי משמעות רבה בהם אירועים שעיצבו את דמותו של האזור ושל מדינת ישראל

פורסם בתאריך: 7.2.20 07:27

תל עזקה: תל עזקה נמצא בלב פארק בריטניה, בנקודה שלטת על מרחבי השפלה, וממנו תצפית מדהימה על עמק האלה. פארק בריטניה שופע צמחייה טבעית של עצי אלון ואלה, חרוב ואשחר ובשטחים נטועים של עצי אורן. בשטח הפארק נבנו מתקנים לחניית יום, מתקני שעשועים לילדים, שבילים ומצפורים. בעלי חיים שונים מצאו ביער את ביתם. מפסגת תל עזקה ישנה תצפית מרהיבה אל מרחבי השפלה, מישור החוף, עמק האלה, מורדות הרי חברון והרי ירושלים.

עזקה נזכרת במקורות מספר פעמיים, לראשונה בספר יהושע ( י', י-יא) בו מסופר על מלחמה באזור ירושלים ומנוסתם של הלוחמים עד עזקה. בהמשך בספר יהושע (ט"ו, ל"ה) העיר עזקה מוזכרת בנחלת שבט יהודה יחד עם הערים ירמות, עדולם ושוכה. בספר שמואל א' מסופר על הקרב בין דוד וגוליית , מלחמת פלישתים במלכות שאול ושם נאמר "ויאספו פלישתים את מחנם למלחמה, ויאספו שוכה אשר ליהודה ויחנו בין שוכה ובין עזקה..".


אזור במועצה (צילום: s.t)

אזור תל עזקה (צילום: s.t)


ניתן להבין כי למרגלות תל עזקה בעמק לבין תל שוכה היה שטח הכינוס של הפלישתים ומזרחה מתל שוכה בעמק האלה היה שטח כינוס של בני ישראל. משני צדי השביל המוביל אל מרומי פסגת תל עזקה, מונחות אבנים שעליהן חקוקים פסוקים שונים הלקוחים מסיפור הקרב בין דוד וגוליית שנערך למרגלות התל. פסוק אחר פסוק מובל העולה בשביל לכל אורכו של סיפור הקרב.

תגובות

🔔

בית שמש

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות