העיר בית שמש בשחור לבן (צילום: s.t)
בית שמש בשחור לבן (צילום: s.t)

טעם של פעם: הסיפורים מאחורי המושבים – אביעזר וצלפון

כחצי מיליון דונם, חמישים ושבעה ישובים, חוות חקלאיות, עבר, הווה, עתיד, ואריה שואג אחד. הכירו את הסיפורים המרכיבים את המועצה הכי גדולה בישראל, הכירו את המועצה האזורית מטה יהודה

פורסם בתאריך: 10.1.20 08:15

עדולם 9, לימים אביעזר

השנה היא 1958 או ליתר דיוק אפריל 1958, התרגשות עולה לאוויר כשמושב חדש עולה לאוויר, "עדולם 9". תחילה הגיעו למושב עולים מאיראן שבגלל העדר מים ותנאי מזג האוויר חורפיים עזבו את המקום שנתפס על ידי עולים מקוצ'ין. לימים התחלף שם המושב לאביעזר על שמו של אביעזר זיגמונד גסטטנר, נשיא קק"ל בבריטניה וציוני נלהב. לימים נהפך הישוב כקולט עולים מחבר העמים  בעלי תארים היות ומשפחתו של אביעזר תרמה כספים שסעיו להקמת פרויקט שיכון ייחודי. לשמחתם של משפחת גסטטנר, על פי מפקד אוכלוסין 2008 , אחוז האקדמאים ביישוב הוא מן הגבוהים ביישובי מטה יהודה.

בתחום המושב יש שרידים של בארות וגתות שמן מן התקופה הביזנטית וכן עצי אלון ואלה עתיקי יומין. בעונת החורף יש פריחה מרהיבה של פרחי בר אשר צובעים את הגבעות והעמק סביב.


 הורידו את האפליקציה של "כל העיר בית שמש" – אנדרואיד

 הורידו את האפליקצייה של "כל העיר בית שמש" – אייפון

 הצטרפו לקבוצת הוואטסאפ של "כל העיר בית שמש – אונליין"

 "כל העיר בית שמש" בפייסבוק


צלפון

השנה היא 1950, שנתיים לאחר עליית טל שחר לאוויר ושמונה שנים לפני שתושבי אביעזר יפצחו בריקודים המבשרים על הקמת מושבם, עולה ישוב חדש על מפת ארץ ישראל הצעירה, צלפון. מקור השם צלפון גורם עד היום לוויכוח בין אנשים הסבורים כי האמת בידיהם. גרסה אחת טוענת כי יש לחזור למקורות, שם מופיעה דמות בשם הַצְּלֶלְפּוֹנִי. דמות זו מוזכרת באופן מעורפל הן במקרא והן במדרשי חז"ל. יש הטוענים כי מדובר באשת מנוח,  אם שמשון  הגיבור, אשר שמה אינו מוזכר במקרא. ואילו הגירסה השניה טוענת ששם המושב הוא על שם שיח הצלף המצוי באזור.

מושב צלפון מוזר בתנ"ך "וירד שמשון תמנתה וירא אשה בתמנתה״ שיש סברה שזה הישוב טל שחר. כיום עדיין המסורת נשמרה ויש שכונה של עולים ממרוקו ועולים מתימן העוסקים בחקלאות המגדלים נענע כוסברה ופטרוזלייה.  גם צלפון מציע יקבים משובחים.

תגובות

🔔

בית שמש

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות