(התמונה באדיבות מטה יהודה)
(התמונה באדיבות מטה יהודה)

סתימות רבות בצנרת הביוב של מטה יהודה – בגלל מגבונים

בשנים האחרונות בוצעו עבודות תשתית והושקעו משאבים רבים לטובת שיפור מערכת הביוב במטה יהודה. עובדי המועצה נאלצים לפתוח כ-100 סתימות בחודש ומבקשים: המגבונים - לפח

פורסם בתאריך: 29.1.20 11:50

מערכת הביוב במטה יהודה מורכבת מ-440 ק"מ של צנרת ביוב ביישובי המועצה ובין היישובים. במכוני טיהור השפכים המעניקים שירות למועצה, עומדת ספיקת הביוב השנתית על כ-2.7 מיליון קוב. מדובר בתשתיות שפעולתן השוטפת הכרחית לניהול אורח החיים התקין ביישובי המועצה, כאשר בשנים האחרונות הן אף שודרגו על ידי המועצה באמצעי שליטה ובקרה מתקדמים.


 הורידו את האפליקציה של "כל העיר בית שמש" – אנדרואיד

 הורידו את האפליקצייה של "כל העיר בית שמש" – אייפון

 הצטרפו לקבוצת הוואטסאפ של "כל העיר בית שמש – אונליין"

 "כל העיר בית שמש" בפייסבוק


הנזק השכיח ביותר למערכת הביוב נגרם ממגבונים לחים המושלחים לאסלה בתום השימוש, נכנסים למערכת הולכת הביוב הציבורית. מכיוון שהמגבונים אינם מתכלים, יוצרים סתימות, הצפות ביוב ונזקים כבדים.

בנוסף, הסתימות שנוצרות גורמות לנזק תברואתי גדול ביישובים ולשמורות הטבע באזור. בדיקות מקצועיות של מומחי ביוב קבעו שגם מגבונים לחים המשווקים כ"נשטפים באסלה" או "מתכלים" נתקעים לאורך מערכת הביוב ויוצרים נזקים העלולים להסתיים בסתימות ביוב ובהצפות, הפוגעים כאמור גם באיכות הסביבה.

תופעת השלכת המגבונים למערכת הביוב שמתגברת בשנים האחרונות מעסיקה את עובדי המועצה המקדישים זמן ומאמץ רבים, בתנאים קשים ובכל מזג אוויר, על מנת לפנות פסולת מצטברת במשקלים של מאות קילוגרמים. עבודה זו, המצריכה מיומנות ונעשית במקצועיות רבה, מחייבת גם השקעה של שעות עבודה רבות של אנשי המקצוע במועצה. כל אלה מהווים משאבים תקציביים נוספים שהשימוש בהם יכול להימנע אם התושבים ינהגו בשיקול דעת ואת המגבונים הלחים, במקום לאסלה, ישליכו לפח.

״מגבונים לחים מהווים כשליש מהפסולת המגיעה למכוני טיהור השפכים, אז העלאת המודעות בקרב התושבים ולגרום לציבור להבין את השלכות התופעה מהוות מטרה עליונה. משאבים רבים ועבודה מקצועית רבה מושקעות בשיפור ותחזוקת מערכת הביוב והשלכת המגבונים לתוכה פוגמת במאמצים חשובים אלה״, אומר אהוד שלו, מצוות הביוב במועצה האזורית מטה יהודה, שמוסיף: "צוות מחלקת הביוב במועצה פועל ללא הרף, בכל זמן ובכל תנאי מזג האוויר על מנת למנוע נזקים בעקבות השלכת מגבונים. בישראל ישנה צריכה של כ-3.1 מיליארד מגבונים בשנה. בעקבות הנזקים והעלויות הגבוהות חשוב להימנע מהשלכתם לאסלה ובמקום זאת ההמלצה המקצועית היא להשליך אותם למתקן האשפה הביתי, על מנת לשמור על מטה יהודה נקייה וירוקה״.

תגובות

תגובה אחת
  1. מוטי

    מענין שאין שם חרדים? אז איך יש סתימה ? והתשובה היא שכל ראשי הערים שאמרו את זה הם אנטישמים בעל המובן יותר מגלבס והיטלר

🔔

בית שמש

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות